6.4 C
Brno
Sobota, 20 dubna, 2024

Přihlášení vozidla do registru – jak na to

Každé vozidlo musí být přihlášeno do registru motorových vozidel. Je to jednoduchý proces, který je však nezbytný pro jízdu na pozemních komunikacích. Jak přihlásit vůz do registru?

Přihlášení vozidla lze vyřídit na každém úřadu s rozšířenou působností, takových existuje v České republice přes 200. Dříve bylo nutné využít úřad v místě bydliště, dnes už tato povinnost naštěstí neplatí a přihlášení vozidla může řidič vyřídit kdekoliv.

Majitel vozidla se na úřad může dostavit osobně nebo využít plnou moc a poslat za sebe jinou osobu. Plná moc na přepis auta vyřeší situaci, kdy je majitel auta zaneprázdněn a na úřad zkrátka zajít nestíhá.

Co je potřeba k přihlášení vozidla do registru 

K úspěšnému přihlášení vozidla je třeba několik dokladů, které řidič musí předložit na daném úřadu. Jedná se o tyto dokumenty:

  • doklad o totožnosti vlastníka – OP nebo pas
  • doklad o zákonném pojištění vozidla – zelená karta
  • doklad o nabytí vozu – faktura, kupní smlouva, leasingová smlouva 
  • velký technický průkaz
  • žádost o zápis do registru – předem vyplněná

Přihlášení vozidla jinou osobou než vlastníkem vozu vyžaduje také správně sepsanou plnou moc na přepis auta.

Bez povinného ručení se přihlášení neobejde

Každé motorové vozidlo, které se pohybuje na pozemních komunikacích, musí mít platné povinné ručení. Toto zákonné pojištění je třeba vyřídit ihned po nabytí vozidla.

Povinné ručení nabízí řada pojišťoven v nejrůznějších variantách. Ceny za pojištění se liší podle limitů a služeb navíc, které daná pojišťovna nabízí. Povinné ručení kalkulačka usnadní majitelům vozů vybrat to nejvýhodnější pojištění.

Zákonné pojištění vozidla lze samozřejmě vypovědět nebo změnit. K tomu se hodí výpověď povinného ručení vzor.

Poplatek za přihlášení vozidla  

Přihlášení nového či ojetého vozidla je zpoplatněno. Při přepisu ojetého vozu na úřadě s rozšířenou působností je třeba zaplatit částku 800 Kč. 

Za přihlášení nového vozu se hradí správní poplatek ve výši 800 Kč a další částka za samotné přihlášení vozidla. Ta se odvíjí od počtu kol. V případě motocyklu je to jen 300 Kč. 

Kompletní přehled všech poplatků souvisejících s přepisem či přihlášením vozidla je dostupných na webových stránkách registru vozidel. 

Přihlášení vozidla z dovozu

V případě přihlášení vozu dovezeného ze zahraničí platí trochu jiná pravidla. Nejčastěji se jedná o vozy dovezené z Německa, které jsou v tuzemsku poměrně oblíbené.

Při převozu vozidla ze zahraniční by měl řidič sjednat také cestovní pojištění.

Vozidlo z Německa je třeba přihlásit na německém úřadě, kde se musí nový majitel vozu osobně dostavit. U místních pojišťoven je proto třeba sjednat povinné ručení. Na úřadě získá majitel převozní značku a na jejím základě může s vozem odjet do ČR.

Po příjezdu z Německu musí řidič navštívit také český úřad a zaregistrovat vozidlo v České republice. K tomu je nezbytné projít technickou a evidenční prohlídkou. Podmínkou pro zápis do registru je také schválení českého technického průkazu a sjednání povinného ručení u české pojišťovny.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality