7 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023

Kam na podzimní výlet v Čechách? Vyrazte na hory a objevte krásy nedotčené přírody!

Podzim doslova láká na výlety do přírody. Vyrazte si na výlet do hor. A vůbec nemusíte jezdit daleko. Nádherné výhledy objevíte i v Čechách!

Podzim jako stvořený na výlety

Krásně zbarvené listí, příjemné teploty, hřejivé paprsky sluníčka. Přesně takový je podzim v České republice. Nechte si ještě před zimou nabít baterky a vyrazte na túru, nebo šlápněte do pedálů svého horského či elektrokola. Hřebeny českých hor vám poskytnou stejný adrenalin, jako Alpy. V tomto článku vám poradíme, kam vyrazit a kde se určitě nesmíte zapomenout zastavit.

Poznejte krásu českého pohoří

Naše země má tu výhodu, že je téměř ze všech stran chráněná pohořími. Není divu, že krásu přírody obdivují už po staletí návštěvníci z dalekých zemí. My to tu považujeme za náš domov a tak raději vyrážíme za dobrodružstvím a poznáním daleko za hranice. Což je trochu škoda. Kdo může říct, že naši republiku opravdu dobře zná? Udělejte si letos čas a vyrazte ještě před zimou na výlet.

Šumava

Kdo by neznal Šumavu? Nádherná a divoká příroda, plná hustých lesů, pastvin, luk, protkaných potůčky a říčkami. Leží na jižní hranici naší republiky s hranicemi s Rakouskem a Německem. Ačkoliv rozhodně nepatří k vysokohorským pohořím, má druhý největší hřeben u nás. Jeho délka dosahuje až 120 km. Na mnoha místech tu najdete vyhlídky. A to do opravdových dálek. Nejvyšší hora, Plechý, nabízí dechberoucí barevné scenérie. Šumava je také známá Boubínským pralesem a ledovcovými jezery, pocházející až z doby ledové. Jedná se o Čertovo jezero, Černé jezero a Prášilské jezero.

Kam se vydat na Šumavě na výlet?

Pokud jste na Šumavě, určitě nesmíte zapomenout, navštívit pramen řeky Vltavy. Naleznete jej na úpatí Černé Hory. Pokud milujete toulky přírodou, pak nesmíte zapomenout navštívit všechna tři zmíněná jezera. Za zmínku určitě stojí také turistická trasa z Kubovy Hutě, která vede přes: Basumské louky, na Srní vrch, Boubínský prales, na křižovatku na Křížkách, přes Boubínské jezírko, Amortovku. dále se jde přes Lom, Soví skálou do obce Zátoň, odkud se vstoupí do Boubínského pralesa. Nádherná a divoká příroda se rozprostírá třeba nedaleko obce Prášily. Najdete zde Prášilské jezero, jezero Laka, vrch Poledník s rozhlednou, na území obce najdete soukromou botanickou zahradu či Archeopark Prášily zaměřený na život Keltů.

Hrubý Jeseník

Moravu všichni známe spíše jako vinařskou oblast. Přesto tu najdeme také pohoří, Hrubý Jeseník. Ten patří hned k druhému nejvyššímu pohoří, ležící na našem území. Jde o velmi členité pohoří se skalními útvary a divokou přírodou. Mimo to tvoří chráněnou krajinnou oblast Jeseníky. Z každého vrcholu nabízí pohoří krásné vyhlídky do okolí. Zvláště na podzim jsou tu krásná panoramata. Od vyhlídky k vyhlídce vedou pěšinky, které nejsou náročné a tak se můžete projít během krásných podzimních dní opravdu daleko. Nesmíte zapomenout, že se tu nachází rozlehlá rašeliniště, díky kterým tu vznikla lázeňská střediska Karlova Studánka, Lipová, Velké Losiny.

V Hrubém Jeseníku za návštěvu určitě stojí ledovcový kar Velká kotlina, mrazový srub (Petrovy kameny) a četná kamenná moře a zajímavé mineralogické lokality? (jsou tu naleziště almandinu, krupníku neboli mastku, epidotu, křišťálu a dokonce i zlata)

Kam se vydat v Hrubém Jeseníku na výlet?

V Hrubém Jeseníku určitě vyrazte po hřebenech pohoří, kde najdete krásné vyhlídky do daleké přírody. Podzimně zbarvenou přírodu si tu určitě zamilujete. Například Petrovy kameny jsou domovem vzácných druhů mechů a lišejníků, vrby bylinné a členité endemické druhy, jako je zvonek jesenický a lipnice jesenická. Když se dostanete na západní stranu vrchu Petrovy kameny, uvidíte nádherný kaňon Bílé Opavy. Řeky tu tvoří řadu peřejí a vodopádů, včetně Velkého vodopádu (7,9 m), který je součástí 16,4 m vysoké kaskády v délce 40 metrů.

Krkonoše

Krkonoše jsou naše největší pohoří. Najdeme tu naši největší horu, Sněžku.Krkonoše jsou naším jediným pohořím s vysokohorským rázem. Nalezneme zde vysoké hřebeny, hluboká údolí, hluboké lesy, rybníčky i krásné louky. Příroda je tu samozřejmě krásná celoročně, ale právě na podzim láká na zajímavé barevné kombinace, kontrasty a nádherné počasí. A co zde stojí za návštěvu? Protkávají se tu nejrůznější turistické trasy s romantickými vyhlídkami. Uvidíte tu řadu vodopádů a mnoho přírodních památek. Díky velkému zájmu o toto místo tu najdete perfektní infrastrukturu, která nabízí moderní vyžití na vysoké úrovni. 

Kam na výlety v Krkonoších?

Když budete v Krkonoších, určitě nesmíte zapomenout navštívit naší nejvyšší horu, Sněžku. I když je to opravdu kopec, nemusíte se bát, že túru nezvládnete. Dostupná je pěšky i na kole, případně kabinkovou lanovkou z Pece pod Sněžkou. Další důležitý bod, který si nesmíte nechat ujít, je Špindlerův mlýn. Ten je mimo jiné dalším výchozím bodem pro výstup na Sněžku, cesta z něj vede nádherným údolím Bílého Labe, kde uvidíte celou řadu vodopádů.

Za zmínku stojí také město Harrachov ležící v údolí říčky Mumlavy pod Čertovou horou. Na horu odtud dostanete lanovkou za pouhých 10 minut. Dolní stanice lanovky je hned vedle přírodní památky Anenské údolí. Věděli jste, že Anenské údolí je nejkrásnější na jaře? Během tohoto ročního období tu vykvétají stovky šafránů bělokvětých. Nedaleko města města najdete 12 metrů vysoký Mumlavský vodopád. 

Užijte si víkend ve wellness nebo si dopřejte dobré jídlo a pití

Tak co, už máte ve svém chytrém telefonu uložena všechna místa, která chcete navštívit? Pokud potřebujete pro lepší orientaci koupit například navigaci, neváhejte využít výhodný Alza slevový kód.

Co si takhle vyrazit na celý víkend? Po dlouhé procházce jistě přijde vhod prohřátí ve finské sauně a uvolnění od svalového napětí v perličkové lázni, které nabízí celá řada wellness hotelů. Je libo raději dobré jídlo a pití? Vyberte si z nabídky ubytování na Booking hotel s vyhlášenou restaurací. Hodit se vám bude naše výhodná Booking sleva.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality