17.1 C
Brno
Pondělí, 5 června, 2023

Šroubový kompresor: Jak vybrat kvalitní olej?

Kompresory jsou naši velmi užiteční pomocníci. Mnohonásobně nám ulehčují práci a zvyšují efektivnost. V podnicích si bez nich technologie a výrobu nedokážeme představit. Pomocníci jsou ale také pro domácí kutily. Když všechno jde jako po drátkách, není si na co stěžovat. Jakmile přestanou kompresory fungovat, nastává problém. Šroubový kompresor bez kvalitního oleje spíše trpí.

Šroubový kompresor

Šroubový kompresor nasává a stlačuje vzduch pomocí do sebe zapadajících šroubů. Ty zmenšují prostor mezi nimi, čímž dochází ke stlačení plynu. Na trhu se vyskytují dva hlavní druhy – olejové a bez olejové. My se zaměříme na druh první – tedy typ s olejem.

Olej zde plní několik funkci, bez něj by to doslova dřelo. Nejenže se zasluhují za hladký chod, ale také odvádí vzniklé mechanické teplo. Nezhrozí tedy žádná kolize spojená s přehřátím. Poslední úkol, který olej má, je suplovat těsnění v pohyblivých částech stroje.

Jaký olej do kompresoru vybrat?

Již dle funkcí je nutné výběr nepodcenit. Zásadní je vybírat z kategorie pro šroubové kompresory. Otázka, která vyvstává – Je lepší přírodní, nebo syntetický olej? Standartním typem oleje bývá ten minerální. Avšak kompresory pro nepřetržitý provoz upřednostňují oleje syntetické. Pozor, pro potravinářské provozy existují speciální typy! Když se rozhodnete pro kompletní výměnu oleje, dbejte na důkladné odstranění předchozího oleje.

Vlivy, které působí na životnost a kvalitu oleje

Nic nevydrží věčně, ani olej. Ten je naopak dobré pravidelně kontrolovat a hlídat. Nejen jeho hladinu v přístroji, ale také barvu, teplotu, hustotu a další faktory. Je logické, že delší výkony kompresorů degradují olej víc než příležitostné používání. Na kvalitě se podílí teplota a prašnost okolí, mechanické teplo stroje a další. To vše napomáhá ke kratší použitelnosti olejů.

Ačkoliv péče o šroubové kompresory může být sebelepší a sebedůkladnější, špatný druh nebo kvalita oleje zásadně zkrátí jejich životnost nebo dokonce kompresor usmrtí úplně.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality